سه روز عزا در فراق مادرمان حضرت فاطمه سلام الله علیها مشاهده در قالب PDF چاپ فرستادن به ایمیل
نوشته شده توسط مدير سيستم   
دوشنبه, 10 فروردین 1394 ساعت 17:31

امسال تقدیرات خداوندی با ذکر فاطمه علیها السلام برای آغازی نو استوار گشته است .
امسال موسم سبز بهاری با عطر دل انگیز فاطمی بر جان های مشتاق وزیدن گرفت ، چه خوبست به یُمن ایام و مدد گرفتن از مادرعزیز سادات ، فاطمه زهرا (س) دل هایمان را بهاری و خرد و اندیشه ، گفتار و اعمال مان را به سیره ی فاطمی مزین  نماییم .
اهالی داغدار فاطمیون در فراق مادرهستی و تسلی دل فرزندش مهدی موعود سه شب به عزا نشست  و شکوفایی عقول و سبزی جان ها را در این ایام از خداوند قادر متعال با حضور معنوی و معرفتی خود مسئلت نمود .
در شب اول( سوم فروردین) که مصادف با شب شهادتی حضرت زهرا(س) بود، طبق برنامه آقای حاج محمود کرمی با صوت دلنشین آیاتی چند از کلام الله مجید را قرائت نمود و پس از آن حجت الاسلام   دیرباز در اوصاف وصف ناپذیر حضرت فاطمه(س) همچون طاهره و مطهره و زهرا و... سخن گفت و مداح میهمان استاد غلامرضا عینی فرد با مداحی سنتی و اصیل سیلی بر چشمان جاری ساخت .
در شب دوم مطابق سنوات قبل مراسم عزاداری همراه با احسان شام بود که مردم متدین و عاشق اهل بیت عصمت و طهارت بر سر سفره خوان رحمت الهی همگی جمع شدند و برای فرج فرزند عزیز زهرای اطهر حضرت ولی عصر عج  دعا نمودند. پس ازآن مراسم شام غریبان با تلاوت آیات قران کریم با قرائت زیبای برادر مهدی کرمی شروع گردید و سپس حجت الاسلام رحیمی امام جمعه محترم ابهر به ایراد سخنرانی با موضوعیت ارزش و جایگاه پنج تن آل عبا علیهم السلام و مباحث کاربردی ازصفات و ویژگی های مؤمنین و اهمیت نماز در زندگی پرداخت. مداحی این مراسم با مادحین هیأت،  سادات عزیز حاج سید یوسف شبیری و حاج سید محمود حسینی و همچنین مدیحه سرایان با اخلاص حاج حسین جمالی و حاج جلیل محمدی بود که  با سوز و گداز با نوای شیرین آذری نه نه وای - نه نه وای (مادر مادر) و روضه خوانی و سینه زنی  اصیل همراه بود و حقیقتاً دل ها به مظلومه ی عالم ، حضرت فاطمه سلام الله علیها سوخت .

 

گفتنی است درصبح روز شهادت دخت نبی مکرم اسلام مردم عزادار در قالب دسته عزاداری مسیر خیابان امام را تا امام زاده سید ابراهیم علیه السلام با حزن و اندوه طی نمودند. این مراسم توسط مادحین سادات حاج سید یوسف شبیری و حاج سید محمود حسینی و همچنین حاج حسین جمالی و حاج جلیل محمدی با نواهای دل سوز در مظلومیت بانوی بزرگ اسلام اجرا شد و سپس در جوار ملکوتی بارگاه امام زاده سید ابراهیم علیه السلام ضمن عرض ادب و تسلیت به محضر حضرتش ، مجلس سخنرانی توسط حجت الاسلام رحیمی امام جمعه محترم ابهر نیز برگزار گردید.

 

 

 

در شب سوم که براساس برنامه ، آخرین روز مراسم عزای ام الائمه بود ، در ابتدا برادر منصور ندرلو با صوت روحبخش از آیات قرآن کریم ، بر حاضرین تلاوت نمود و پس از آن خطیب توانا و دانشمند معزز حضرت آیت اله حاج سید محمد حسینی زنجانی بعنوان سخنران در جایگاه منبر حضور یافت و توضیحات مبسوطی پیرامون اصول دین (توحید ، عدل ومعاد ) واصول مذهب (نبوت و امامت) و چرایی تعدی و ظلم به ائمه و حضرت زهرا  را به حاضرین بیان فرمودند.

مادحین میهمان در این مراسم اساتید محترم حاج ولی اله کلامی شاعر توانمند کشور وافتخار مردم زنجان و حاج محمد باقر تمدن اردبیلی از مادحین پیشکسوت و دلسوخته ی اهل بیت علیه السلام بود . ابتدا استاد کلامی با اشعار سروده ی خود در وصف اهالی فاطمیون که با تحسین حاضرین همراه بود، دل همگان را آماده باریدن نمود و پس از آن استاد تمدن با اشعار پُر مغز در مظلومیت پاره ی تن رسول اعظم (ص) همگان را متأثر و منقلب و چشمان را گریان نمود.
شایان ذکر است که در این مراسم استاد غلامرضا عینی فرد نیز حضور داشت که ایشان نیز برای عرض ادب به ساحت مقدس ام ابیها  مداحی کرد.


خاطرنشان می سازد در مراسم های این سه شب ، دست اندرکاران هیأت غافل از مباحث تربیتی کودکان و نوجوانان نیز نبودند و با برگزاری مکتبی مهد کوثر برادران و خواهران از اساتید به ترتیب برای برادران حجت الاسلام مهدی باقری و برای خواهران خانم عباسی از مربیان قرآنی ، ضمن ایجاد آرامش به مراسم ، در جهت تبیین مباحث قرآنی و هنری من جمله نقاشی و داستان گویی بهره جستند .


همچنین در حاشیه ی مراسم های مذکور نمایشگاه سیره ی فاطمی در محوطه ی مسجد برگزار شد که این نمایشگاه معرفتی نیز با استقبال گرم حاضرین مواجه بود.
لازم به یاد آوری است که در نمایشگاه فوق سبک زندگی فاطمی با موضوعات ایمان به خدا ، عبادت و همسرداری و تربیت فرزند و ... بر اساس احادیث متقن بر گرفته از کتاب چهل حدیث سیره ی فاطمی به معرض عمومی گذاشته شده بود.


از دیگر فعالیت های ارزشمند هیأت تهیه تقویم دیواری که متناسب با ایام فاطمیه طراحی شده بود را نیز می توان بیان کرد ، که در شب اول به حاضرین توزیع گردید .

خدایا چنان کن سر انجام کار                تو خشنود باشی و ما رستگار

فایلهای صوتی از اینجا قایل دریافت است

آخرین بروز رسانی در یکشنبه, 16 فروردین 1394 ساعت 21:43
 

مناسبت ها

اطلاعیه های مهمگالري تصاويرذکر روزهای هفته

ذکر روز پنجشنبه
لا اله الا الله الملک الحق المبین

لینک

حديث روزانه

امام حسن عسگری(ع) فرمود: هر که برادر دینی خود را در نهان پند دهد او را آراسته و هر که در برابر دیگران نصیحتش کند او را رسوا ومفتضح کند.

اوقات شرعيطراحي و پياده سازي توسط مركز تخصصي طراحي وب سايت ايرانمهر
تمامي حقوق اين سايت متعلق به پايگاه اطلاع رساني هيئت فاطميون زنجان مي باشد.