شوق زیارت مشاهده در قالب PDF چاپ فرستادن به ایمیل
نوشته شده توسط مدير سيستم   
یکشنبه, 07 دی 1393 ساعت 08:26

سلام بر حسین سلام بر یاران حسین سلام براربعین حسین سلام بر کاروان عشق زینبی

 

 

سلام بر زواران حسین

می خواهیم شما را  لحظاتی با کاروان عشق  زواران اربعین حسینی همراه کنیم ، لطفا با  دلتان در این سفر معنوی  سیر کنید تا شما عزیزان نیز از زیارت عاشقانه بهره مند شوید.

موعد حرکت در تاریخ پانزدهم آذرماه با هماهنگی های قبلی دوستان تعیین شده بود . تعداد نفرات شرکت کننده چهل و هفت نفر بود و لیکن در طول مسیر کسان دیگری نیز کاروان را همراهی نمودند که بعضا تا حدود هفتاد نفرمی رسید.

این سفر روحانی که به منظور زیارت عتبات عالیات و شرکت در مراسم اربعین حسینی در کربلا انجام شده بود با حضور بچه های با صفای هیأت فاطمیون  و دررأس آنها مداح دوست داشتنی حاج سید یوسف شبیری صورت گرفت .

ازپدر و مادر و اقوام و خویشان و بزرگ و کوچک برای بدرقه آمده بودند با چشمان گریان ، همه آنها فقط یک حرف داشتند و آنهم این بود ، سلام ما را به امیرالمؤمنین ع و امام حسین ع و ائمه عتبات برسانید و برایمان در زیر قبه ی امام حسین ع دعا کنید.

سوار اتوبوس شدیم و به راه افتادیم ساعت 3 بعد از ظهر بود و در بین راه  مطابق معمول یک عزیزی که محوریت سفر با ایشان بود و همه دلبستگی خاصی برایش دارند در پلیس راه زنجان بیجار در حدود ساعت سه و نیم به کاروان ملحق شد و ایشان کسی نیست جز حاج سید یوسف شبیری عزیز!

دیگر مطمئن شدیم که به سمت  عتبات عالیات  می رویم دلمان قرص شد. لحظاتی بعد در اتوبوس نوای سید عزیز دل ها رامتوجه کاروان حضرت زینب س نمود و همه نالان و شکسته دل سید را  همراهی می کردند و...

بالاخره ساعت 5صبح روزیک شنبه مورخ شانزدهم آذر به مرز رسیدیم و پس از تشریفات اداری به کشور عراق وارد شدیم و با تلاش مدیر کاروان برادر خوبم حاج کریم رحیمی ( از رزمندگان هشت سال دفاع مقدس) یک اتوبوس گرفتیم تا ما را به شهر مقدس نجف اشرف ببرد ساعت حول و حوش هفت شب همان روز به شهر نجف رسیدیم ناگفته نماند در بین راه مردمان بسیاری را می دیدیم که با پای پیاده برای مراسم اربعین حسینی عازم نجف و سپس کربلا بودند و مردم بسیار نجیب و با صفای عراق مثل سنوات گذشته کم نگذاشتند و در طول مسیر احسانات فراوان از پفک گرفته تا میوه و خرما و غذای گرم از زائران پذیرایی می نمودند ، ماهم بی نصیب نشدیم جایتان خالی !

ساعت حدوداً 8 شب توانستیم در محل ستاد بازسازی عتبات عالیات شهر نجف مستقر شویم و پس از یک استراحت کوتاه برخی از دوستان برای زیارت مولی الموحدین جان جانان حضرت امیرالمؤمنین راهی حرم شدند.

حرمش چه با صفا بود انسان که وارد حرم می شود خود را ذره ایی می بیند در مقابل کوه با عظمت توحید .

مراسم رسمی کاروان در حرم حضرت امیر المؤمنین ع ساعت 4 بعد از ظهر روز دوشنبه بود . درصحن  و سرای حضرتش با نفس گرم سید عزیز عرض ارادتی به پیشگاهش انجام شد  ودست توسلی نیز به حضرت زهرا ی اطهرسلام الله علیها انجام شد چرا که حضرت زهرا س دلبند و جان حضرت امیرالمؤمنین است. احتمالاٌ سید عزیز با این کار می خواست مطمئن شود دیگر دست خالی از مراسم بر نمی گردیم .در پایان از سلاله پاک محمدی ص ، آقا سید حمید موسوی از مداحان جوان و با اخلاق نیز دوستان را به فیض رساندند.

به راستی زیارت در فرهنگ شیعه مبدأی دارد و مقصدی . در آن زائر با دل سپردن به به امامش که با معرفت و شناختی که از حضرتش دارد برای رسیدن به مطلوبش قدم بر میدارد . در حقیقت طالب  بدان وسیله می خواهد به سیر و سلوک مطلوبش برسد و در نهایت همچون مطلوبش به تقرب خداوندی دست پیدا کند.

صبح روز سه شنبه شد و پس از نماز صبح ، کاروان ، زیارت عاشورا را که از روز عاشورا به صورت منزل به منزل در شهرمان (زنجان) انجام می شد با هم زمزمه کردند و پس از آن ، همه آماده ی پیاده روی از شهر مقدس نجف به سمت کربلا شدند. چه شور و شوقی به پا بود. باور کنید اغراق نمی کنم ای کاش بودید و آن لحظات با شکوه را که دوستان هر کدام در حال آماده نمودن کوله پشتی های خود بودند و سربندهای به نام نامی مبارک امام حسین ع و حضرت ابوالفضل ع و حضرت زهرا س بر پیشانی خود می بستند ، می دیدید .می توانم آن صحنه ها را اینطور برایتان تداعی کنم لحظه هایی از شب عملیات در جنگ هشت ساله دفاع مقدس .

همه به اتفاق با صدای رسا با ذکر لبیک یا حسین محل را به سمت قبله دلها یعنی کربلا ترک نمودیم.

دوستانی که مدیریت کاروان با آنها بود تصمیمات شایسته ایی را در به سر انجام رساندن 

پیاده روی تدارک دیده بودند .حاج کریم رحیمی و حاج رضا رحیمی و کربلایی مجتبی کریمی  و کربلایی تقی حاتمی با توجه به تجربیات سال گذشته میله هایی که جمعاً به تعداد 1430 میرسید برای سه روز پیاده روی تقسیم بندی نمودند. در روز اول        (سه شنبه )حدود 290 میله را پشت سر گذاشتیم و در روز دوم (چهار شنبه) تا هشتصد میله را رفتیم و در نهایت در روز سوم ( پنج شنبه )به هزار وسیصداُمین میله رسیدیم که بعبارتی هشت کیلو متر مانده به کربلا.

پیاده روی پس از نماز صبح و قرائت زیارت عاشورا تا نزدیکی های اذان مغرب انجام می شد و صبحانه و نهار نیزدر بین راه از احسانات مردم خونگرم عراق  مطنعم      می شدیم و استراحت شبانه و شام را میهمان موکب هایی بودیم که لوازم استراحت همچون سوله و چادر و پتو و تشک و پذیرایی شام را آماده نموده بودند و از همه    جالب تر اینکه خادمان زائران حسینی حتی مشت مالی به صورت دستی و دستگاه ماساژور را برای زائران انجام می دادند. زبان ما که قاصر است از این همه محبت و ایثار از خادمان و مردم مهربان ونجیب عراق در پذیرایی شایسته ی آنها ، تشکر و سپاس نماید ولی همگی در دعاهایمان و زیارتمان آنها را یاد می نمودیم واز ام الائمه حضرت زهرای اطهر س  درخواست عاجزانه می نمودیم که برای فرج و گشایش کارها و سلامتی جسم و روح و آسایش و امنیت کشورشان و آمرزش مردگان و شهیدانشان را از درگاه ایزد منان مسئلت فرمایند.

در بین مسیر صحنه های جالب توجه و شور آفرینی را می دیدیم که واقعاٌ گفتنش برای تداعی آنها بسیار سخت است. شما تصور کنید که چهار جاده ازنجف تا کربلا وجود دارد که سه جاده ی آن را زائران با پای پیاده آنهم با ازدحام مسیر را طی می کردند.

می توانم بگویم که از همه کشورها در این مراسم به یاد ماندنی پیاده روی اربعین حضور داشتند از کشورهایی همچون تانزانیا ، نیجریه ، پاکستان و آذربایجان و ترکیه و هندوستان وبنگلادش و اندونزی و کویت و مالزی و هلند و آلمان وایران اسلامی و ...    

تنوع جمعیتی زائران بدین صورت بود که در آن خانواده هایی به اتفاق کودکان شیر خواره و سه ساله و غیره و پیرمردان  و پیر زنان سالخورده و میانسال و جوانان غیور و بانوان شیر زن  و نوجوانان حضور داشتند که با کمی تعمق می شود تنوع جمعیتی را به مثابه ی کاروان عشق حسینی و زینبی تشبیه نمود .

همه آمده  بودند و یک ورد لب داشتند و آنهم لبیک یا حسین بود، می گفتند حسین جان ای امام خوبان وای امام آزادگان عالم اگر نبودیم در 1400 سال پیش تا به ندای       "هل من ناصر ینصرنی "لبیک بگوییم ولیکن آن ندای روحانی تو را با روح و جانمان شنیده ایم و حضورمان در زیارت اربعین لبیکی است به آن ندای حق.

صبح جمعه بالاخره با مشقت ها و سختی های مسیر و لیکن بسیار شیرین تر از عسل ساعت 9صبح در خانه یکی از محبین و عاشقان امام حسین علیه السلام در کربلا اسکان یافتیم و صاحب منزل آقای بشیر از ما در خواست کرده بود که کاروان با شور و روضه وارد منزل شوند که همین کار نیز صورت گرفت . سید جان ما که این صفای قلب صاحب منزل را دید به وجد آمد و یکی از شعرهای شب عاشورا را که در دسته عزاداری خوانده بود دوباره آن را خواند و همگی ایشان را با شور خاصی همراهی نمودند

من حسینم باشیمین شور نماز      من حسینم گوزمون نوره نماز

 در لحظه ایی کاروان عشق زینبی در نظرت جلوه گر می شود مصیبت های کوفه و الشام الشام الشام ، وقتی به پاهای تاول زده و خسته خودت نگاه میکنی بی اختیار به یاد طفلان حسین ع می افتی و همه ی درد و رنجت از یادت فراموش می شود و می گویی ما که در این سفر قدم گذاشتیم ما را با احترام بدرقه مان کردند ولی برای کاروان حضرت زینب س کسی نبود بدرقه شان بکنند خدایشان لعنت کند یزید و یزیدیان را و اگر ما چند ده کیلو متر را پیاده آمدیم کاروان زینبی چند صد کیلو متر را آمدند ، آنها با دل های اندوه و غصه در فراق عزیزانشان ولی ما به شوق زیارت حضرتش .      تفاوت کاروان زواران با کاروان عشق زینبی قابل قیاس نیست و لیکن همه حول یک محور هستند و آنهم حسین ع است که همه را در حد و اندازه ی معرفتش مجذوب خود کرده است.معرفت زینب و امام سجاد ع کجا ، ما انسان های جا مانده کجا !

ولی ره توشه ای از عمه ی عزیز سادات حضرت زینب س داریم و آن صبر و استقامت و عفت است و آن را با جان دلمان برای توشه آخرت نگه داری می کنیم .

برنامه رسمی کاروان ساعت هشت صبح فردا یعنی سالروز اربعین حسینی اعلام شد و بر حسب آن دوستان بصورت گروهی برنامه ریزی هایی برای زیارت حرمین حضرت امام حسین و حضرت ابوالفضل علیهما سلام تدارک دیدند و لیکن در برنامه صبح اربعین همه باهم به اتفاق حضور یافتند و از ورودی باب القبله حرم امام حسین ع دسته عزاداری  در عین سادگی و بسیار زیبایی تشکیل شد و پس از مدتی دوستان هیأت عاشقان ثارالله  که در معیت مداح با اخلاص اهل بیت علیهم السلام حاج مهدی رسولی به کربلا امده بودند به خیل عزاداران پیوستند و مراسم با روضه خوانی در مصیبت کاروان اسرای زینب وحادثه ی غمبار شام که دل همگان را سوزاند واز چشمان همچون ابر بهاری سیل اشک را جاری ساخت، خاتمه یافت .

خیلی دوست داشتیم که دسته عزاداری ما نیز همانند دیگر موکب های عربی و غیره به صورت دسته جمعی وارد حرم امام حسین ع شود ولی به  دلیل مقارن شدن آن با وقت اذان ظهر ترجیح دادیم مکانی را که در نزدیکی های حرم و توسط دوستان بنیاد خاتم و جامعه ایمانی مشعر( با چادر) آماده شده بود ، نماز ظهر و عصر را در آنجا اقامه نمودیم و سپس قرائت زیارت اربعین همراه با عزاداری انجام شد و همگی پس از صرف نهار(ازاحسانات) برای استراحت به منزل برگشتیم .

دیگر برنامه ایی که کاروان داشت مراسم روضه خوانی در بین الحرمین درساعت نه ونیم شب بود که با نفس گرم مداح دلسوخته اهل بیت علیه السلام حاج سید یوسف شبیری انجام شد و سپس دوستان پس از خواندن زیارت نامه حضرت امام حسین ع و حضرت ابوالفضل ع که از آداب تشرف به حرمین می باشد ، برای عرض سلام وطلب حاجت همه ملتمسین به دعا وارد حرمین شدند.

چقدر زیباست حرمت حسین جان ! وقتی وارد حرم مطهر می شوی از خود بیخود     می شوی ناخود آگاه  دلت غمبار می شود و از چشمانت اشک سرازیر می شود و به یاد حماسه های کربلا و جانفشانی یاران حسین ع می افتی و بغض گلویت به ناگاه می ترکد و مظلومیت حسین را با تمام وجود و ذره ذره ی روح و جسمت درک می کنی و آرزوی بودن در آن زمان در کنار امام حسین ع  را می کنی  ولی تقدیرات چنین بوده است که ما زائرت شویم حسین جان . درموقعی که دیگر شهدای کربلا را زیارت      می کنی بر خودت ناگهان فرض می داری که از اعماق جانت از شهدا به دلیل همراهی با امام عشق سپاسگزاری کنی حتی از آن طفل شش ماهه ی امام حسین که فدایی امام خود شد و به مقام باب الحوائج نائل شد و به فوز عظیم رسیدند.

به حرم حضرت ابوالفضل ع وارد می شویم غیرت ، مردانگی ،وفا و ایثار و اخلاص همه ی وجودت را می گیرد.

 چه زیبا حرمی داری عباس جان خاضعانه می گوییم عباس جان ممنونیم که تا آخرین قطره های خون پاکت امام حسین ع را همراهی نمودی و چقدر علمدار با وفایی بودی و وفاداریت با نگه داشتن پرچم عزت اسلام حتی برای دشمنان و قاتلانت تحسین برانگیز بود!

 

 وقت وداع خواندن است همه وجودت با عشق حسینی پر شده است و نمی توانی دعای وداع را بخوانی و از حرم مطهر دل بکّنی. دوست داری در حرم امام حسین ع بمانی  به نظرم دلیل آن به خاطر این است که امام حسین ع همه ی وجودت را تسخیر کرده است و تو را نیز همچون یاران با وفایش حسینی کرده است. باید به پاس این همه موهبت پیشانیت را خاک مالی کنی و سجده شکر به جای آری و با خودت عهد ببندی که همیشه حسینی باشی و زینبی عمل کنی .ان شااله

درود و رحمت بی پایان خداوند بر محمد و آل اطهارش و سلام درود بیشمار خداوند بر بندگان پاکش.

شب هنگام مورخ بیست سوم اذر ماه وارد کشور عزیزمان ایران اسلامی شدیم و فردای آن یعنی در روز بیست و چهارم ساعت 3 بعد از ظهر به شهرمان زنجان رسیدیم و مراسم استقبال از زائران نیز به طور شایسته ایی انجام شد.

 

برای تماشای کامل تصاویر از بخش گنجینه تصاویر ملاحظه فرمایید یا لینک

آخرین بروز رسانی در یکشنبه, 07 دی 1393 ساعت 08:40
 

مناسبت ها

اطلاعیه های مهمگالري تصاويرذکر روزهای هفته

ذکر روز پنجشنبه
لا اله الا الله الملک الحق المبین

لینک

حديث روزانه

امام حسن عسگری(ع) فرمود: هر که برادر دینی خود را در نهان پند دهد او را آراسته و هر که در برابر دیگران نصیحتش کند او را رسوا ومفتضح کند.

اوقات شرعيطراحي و پياده سازي توسط مركز تخصصي طراحي وب سايت ايرانمهر
تمامي حقوق اين سايت متعلق به پايگاه اطلاع رساني هيئت فاطميون زنجان مي باشد.