تاریخچه ی هیئت فاطمیون مشاهده در قالب PDF چاپ فرستادن به ایمیل
نوشته شده توسط مدير سيستم   
شنبه, 02 فروردین 1393 ساعت 11:49

تاریخچه ی هیئت فاطمیون:

هیئت فاطمیون براساس فرهنگ پایداری و مقاومت که یادگار رزمندگان 8سال دفاع مقدس بود و با تکیه بر روحیه ی بسیجی،در مساجد و محلات فعالیت داشت اصل و اساس این حرکت ریشه در برنامه ی هفتگی دعای توسل داشت که در منازل شهدا برگزار می شد.این مراسم اغلب توسط مداح شهید سید داوود شبیری اجرا میگردید.ایشان از فعالان فرهنگی و مداح و ذاکر اهل بیت بود که در عملیات کربلای 8 پس از اصابت تیر از ناحیه ی گردن به شهادت رسید.

او هنگام شهادت به حضرت زهرا(س) متوسل شد و در حال ذکر مصیبت شهید شد.علاقه وخواسته ی او این بود که برای هماوایی با روح صدیقه ی طاهره مفقودالاثر شود و این را بارها به زبان آورده بود و شاید به خاطر همین پیکر پاکش9 سال بدون هرگونه نشانه در شلمچه ماند و در سال 1375 با مشتی خاک و پلاک به شهر رجعت نمود،فلذا بعنوان وارثان فرهنگ عاشورا و شهادت و انتقال فرهنگ جبهه و جنگ در گفتار،نوشتار،رفتار و روحیات آن ها،حقیقتاَ در این حوزه رسالت بیشتری احساس شد و در این زمینه فعالیت های گسترده ای انجام گرفت،بلا فاصله پس از اتمام جنگ دغدغه ی فطری برای انتقال فرهنگ شهادت به نسل بعد موجب فعالیت ها شد(سال1367) تشکیل بسیج دانش آموزی،گروه سرود شهادت،برگزاری هفته ی نماز،احیای فرهنگسرای مسجد برای فروش کتاب های مبنایی انقلاب و...ویکی از این ها احیای مراسم دعای توسل بود که قرار بود به صورت مستمر و با برنامه ریزی مدون این کار صورت بگیرد،برای همین و برای ایجاد پیوند میان نسل جدید و بعد از آن و ایجاد پل ارتباطی با فرهنگ 8 ساله و با نام و یاد امام و شهدا ابتدا کارمان را در مسجد محلات شروع کردیم.ابتدا در مسجد امیرالمومنین(ع) بودیم به مرور زمان و بنابه اقتضای شرایط،مراسم در منازل،سپس در مسجد شهدا(مزار پایین) برگزار شد بعد مساجد فاطمه الزهرا(در سه راه امجدیه)،مسجد ثارالله(شهرک شهدا) مسجد پنج تن آل عبا و... محل فعالیت ها بود اما در نهایت با دو هدف عمده در مسجد ولیعصر(عج) زنجان متمرکز شدیم:

اول اینکه این مسجد مخروبه مانده بود و نیاز به مرمت و احیا داشت و دیگر اینکه حقیقتاَ استقبال از مراسم به حدی بود که مسجد بزرگی را طلب میکرد،فلذا جوانان هیئت با حضور و همت و پشتکار خود ابتدا شبستانهای مسجد را مرمت کردند و ادامه ی کار مرمت موجب عزت و برکت و تعالی مجموعه شد در مسیر کار و فعالیت به لطف خدا دل ها و روح ها هم احیا شدند و در حال حاضر صفا و صمیمیت حاکم در مجموعه ستودنی است.

شکر خدا اغلب اشخاص فعال این مجموعه صبور،پرهمت،با تحصیلات عالی و دارای شرح صدرند که بر اساس جهان بینی درست و صفای باطنی که دارند در امنیت و ثبات برنامه ها موثر واقع شدند.

در این میان وجود بزرگانی مثل آیت الله خاتمی(امام جمعه ی زنجان)،حجت الاسلام رحیمی (امام جمعه ی ابهر) حجت الاسلام ناصر،حجت الاسلام نقیلو،الماسی،زمانی،صدری و... که گاه به عنوان سخنران در مناسبت ها حضور یافته و حاضرین را به سیره ی ائمه ی معصومین آشنا می سازند،بسیار تاثیرگذار و مهم است.این بزرگواران راهنمایانی هستند کهمسیر رو به تعالی را برای هیئت فراهم میکنند.ذکر این نکته هم ضروری است که اوج فعالیت های هیئت مصادف شد با شهادت سید شهیدان اهل قلم در منطقه ی فکه که روح بلند شهید و اندیشه ی والای ایشان همه ی بچه های مجموعه راسیراب کرد و پیوند فطری آن هارا با عالمان وارسته ی حوزه و شهیدانی چون مطهری،چمران و... عمیق تر نمود.

اکنون بیست سال از فعالیت هیئت میگذرد که اگر این زمان را به فعالیت های آن در محلات نیز اضافه کنیم قدمت آن بیشتر از این هم می شود.17 سال است هیئت محل ثابت دارد و سه شنبه شب ها از ساعت 30/8-30/10 در مسجد ولیعصر برگزار میگردد.

این هیئت مفتخر است که حضور فرزندان معظم شهدا،برادران شهدا،پدران شهدا زینت آن است و توانسته خیل طلبه،دانشجو وانسان هایی که در صحنه ی علم وعمل مشغول هستند،به جامعه تحویل دهد.اغلب خانواده های مرتبط با این مجموعه مخصوصاَ پدران و مادران،نوجوانان دیروزند که اکنون تربت آستان دوست سایبان زندگی مشترکشان است و چگونه بودن را از خانه ای آموخته اند که پدر علی است مادر فاطمه و چهار گل پرورش یافته ی این بوستان حسن،حسین و زینب و ام کلثوم می باشد.از خیل کثیر اعضا که اغلب پس آشنایی با مراسم به تشکیل زندگی اقدام کرده اند شکر خدا تا امروز کوچکترین تلخکامی و یا احیاناَ جدایی در خانواده ها شنیده نشده و همه با عشق و ایمان در جهت سیر تعالی هستند و این از برکات معنوی هیئت می باشد.

در حال حاضر بهترین برنامه ی مراسم در ایام فاطمیه است که از سال1370 کلید خورد و میتوان گفت این هیئت یکی از طلایه دارن برگزاری این مراسم در شهر زنجان است.از دیگر برنامه ها برپایی مراسم زیارت عاشورا از عاشورا تا اربعین حسینی به مدت چهل صبح که زینت آن ترکیبی از بزرگترها و جوانان و بعضاَ کوچکترهاست.در این برنامه مردم عزادار زنجان چهل روز با سینه ی داغدار و چشمان اشکبار و همنوا با کاروانیان کربلا منزل به منزل میروند تا در اربعین حسینی یاد وخاطره ی حماسه سازان کربلا را زنده نگهدارند .مراسم عصر عاشورا نیز با جلوه ی ملکوتی و معنوی خاصی برگزار می شود.

دسته ی حماسی شب عاشورا که در نوع خود دسته ی عظیمی است با حضور خیل جوانان پرشور مردم در مسیر تشییع پیکر شهدا(از مسجد جامع تا مزار شهدا) برگزار می شود.این برنامه حالت رزمی،حماسی و عاطفی داشته و شور انگیز است که با سوز عاطفی توسط مداحان بخصوص برادران حاج سید یوسف شبیری و حاج سید محمود حسینی به حقیقت شب عاشورا پیوند میخورد و در آخر هم خیل حاضرین با حضور در تربت پاک شهیدان با آن ها تجدید میثاق میکنند.این مراسم برگرفته از فرهنگ ناب عاشوراست.

برنامه ی هفتگی سه شنبه شب ها نیز که با حضور سخنران انجام می شود از جمله برنامه های موفق هیئت است.

علاوه بر این ها مجموعه، برنامه ی ورزشی مثل پیاده روی،کوهنوردی،دوچرخه سواری و... هم دارد که مخاطب اصلی آن جوانان هستند، نکته ی مهم در برگزاری برنامه ی ورزشی، احیای فرهنگ سحرخیزی برای جوانان و نوجوانان است.

فعالیت تیم دوچرخه سواری آفاق و حرکت کوهنوردی چندسال است به صورت جدی دنبال می شود.

ضمناَ هم اینک از اعضای این مجموعه چند نفر در حوزه ی نویسندگی،کارگردانی،کار تهیه،تصویربرداری،تئاترفعالیت دارندبطوری که در حوزه ی کودک و مخاطب عام بیشتر از 20 جلد کتاب از طرف اعضا تالیف شده است.

اعضای این مجموعه به آموزه های عزاداری واقف بوده و هیچگاه به هیئت بعنوان هدف نگاه نکرده اند.هدفشان فطرت توحیدی و سفر به اوج  و والاییهاست.به همین خاطر هیئت های نوپا و تازه تاسیس شده که اغلب برآمده از بچه های بسیج و وارثان شهدایند با هیئت فاطمیون پیوند عاطفی دارند.یعنی اعضای محوری آن ها اغلب در این مراسم به رشد وتعالی رسیده و اکنون مستقل برنامه برگزار میکنند.تکثیردرست و انتقال سینه به سینه ی فرهنگ شهدا از اهداف مجموعه بوده است.

به همین خاطر مداحان و ذاکرین هیئات جدیدالتاسیس در مناسبت های خاص هیئت فاطمیون حضور پیدا میکنند و این مجموعه در بین چند هیئت نقش محوری دارد اگر هیئت های قدیمی تر بتوانند تجربه ها و داشته های خالص خود را سینه به سینه به نسل های بعد منتقل کنند قطعاَ کار عظیمی در این حوزه انجام گرفته است.

آخرین بروز رسانی در سه شنبه, 05 فروردین 1393 ساعت 09:27
 

مناسبت ها

اطلاعیه های مهمگالري تصاويرذکر روزهای هفته

ذکر روز جمعه
اللهم صل علی محمد و آل محمد

لینک

حديث روزانه

حضرت ولیعصر(عج) میفرماید: در دخت پیامبر خدا (ص) برای من سرمشقی نیکوست٬ و زودا که نادان را پستی عملش به نابودی کشاند٬ و کافر بداند که فرجام نیک از آنِ کیست٬ خداوند به لطف خویش٬ ما و شما را از تمامی مهلکه ها و بدیها و گزند ها و بیماریها نگه دارد که اختیار این همه در دست اوست و بر انجام آنچه خواهد تواناست٬ و او حامی و نگهدار شماست.

اوقات شرعيطراحي و پياده سازي توسط مركز تخصصي طراحي وب سايت ايرانمهر
تمامي حقوق اين سايت متعلق به پايگاه اطلاع رساني هيئت فاطميون زنجان مي باشد.